Przede wszystkim małe i średnie miasta stoją przed poważnymi wyzwaniami na obszarze polsko-niemieckim. Digitalizacja handlu, nowe koncepcje mobilności i zmiany klimatyczne stanowią poważne wyzwania dla małych miast po obu stronach granicy.
W Solution Lab będą studenci z Niemiec i Polski wspólnie rozwijąc pomysły i przyszłościowe rozwiązania, aby małe miasta stały się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Projekt obejmuje polskie miasto Kostrzyn  nad Odrą i niemieckie Seelow. Solution Lab odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą i zajmie się tematyką rozwoju śródmiejskiego oraz turystyki. Ramy tworzą możliwości rozwoju i współpracy tych twóch miast. Oprócz celów fachowych, w Solution Lab chcemy pokazać międzykulturowe i interdyscyplinarne sposoby współpracy transgranicznej. Nie tylko pod ekonomiczny aspektem, lecz również dla obywatelskich projektów kulturalnych.
Format „Solution Lab”:
Podczas Solution Lab uczestnicy pracują i mieszkają razem przez tydzień w hotelu w Kostrzynie nad Odrą. Połączenie co-working i co-living tworzy wyjątkową atmosferę pracy i jest interesującym przeżyciem dla uczestników z różnych działów. Koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia zostaną pokryte. Solution Lab jest częścią modelowego projektu planowania przestrzennego (MORO) Planowanie zintegrowane w  niemiecko-polskim projekcie modelowym obszaru współzależności: „Dwa kraje. Dwa miasta. Przyszłość.”. Solution Lab jest finansowane przez Federalne Biuro Badań nad Budownictwem, Sprawami Miejskimi i  Zagospodarowaniem Przestrzennym.

Program warsztatów (PDF, 354 KB)