Noc Nauki, Opolski Piknik Naukowy czy spotkania z nauką w szkołach i mediach społecznościowych – to atrakcje tegorocznego Opolskiego Festiwalu Nauki. Odbywać się on będzie już po raz 20. Początek wydarzenia – piątek, 19 maja 2023 r.

Festiwal rozpocznie się Nocą Nauki, podczas której zaplanowano m.in. II Ogólnopolskie Seminarium Astronomiczne Wirtualnej Akademii Astronomii. W ramach seminarium odbędą się np. sesje pt. “Czy wrócimy na Księżyc, czy polecimy na Marsa”, “Geologia i tektonika planet”, ” Wstrzymał…, ruszył…, i co dalej? Czyli na czym polega odkrycie Kopernika?” czy „Misja kosmiczna Mirosława Hermaszewskiego”. Początek – 19 maja 2023 r. godz. 19.00

Dokładne informacje Opolski Festiwal Nauki II Ogólnopolskie Seminarium Astronomiczne WAA

Podczas Nocy Nauki odbędą się także np. podchody optyczne, doświadczenia chemiczne, doświadczenia z luminescencją i chemiluminescencją oraz doświadczenia w świetle ultrafioletowym. Uczestnicy dowiedzą się też, jak założyć obrączkę na nóżkę – czyli po co obrączkuje się ptaki, jak świecą gazy szlachetne czy jak powstaje druk na tkaninie. Będą również kryminalne zagadki UO, obserwacje księżyca i spotkanie poświęcone Bankom Genów na świecie. Działać będzie także festiwalowy sklep z gadżetami, na którym płacić będzie można specjalną walutą, czyli unikojnami.

– W sumie zaplanowaliśmy aż trzydzieści trzy stoiska. Z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie – mówi dr Katarzyna Książek, koordynator 20. Opolskiego Festiwalu Nauki. – Atrakcji jest moc, zarówno dla młodszych, jak i starszych, więc serdecznie zapraszamy! – dodaje dr Katarzyna Książek.

Szczegółowy program Opolskiego Festiwalu Nauki.

Z kolei 27 maja 2023 r. na placu Kopernika w Opolu odbędzie się Opolski Piknik Naukowy, w ramach którego działać będzie m.in. strefa Rekonstrukcji Historycznych. W trakcie festiwalu będą też spotkania z nauką w szkołach, wirtualne czwartkowe spotkania z nauką na profilu facebookowym oraz nauka w Muzeum UO.

– Ideą organizacji tego wydarzenia jest mnożenie i rozwijanie wielu pól współpracy uniwersytetu, nie tylko z instytucjami otoczenia biznesu, ale też z mieszkańcami i społeczeństwem – podsumowuje prorektor UO ds. rozwoju i finansów dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO. – Festiwal nauki jest jedną z platform wspomnianego rozwoju.

Organizatorami 20. Opolskiego Festiwalu Nauki jest Uniwersytet Opolski wspólnie z Opolskim Towarzystwem Przyjaciół Nauki, Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu w ramach Konsorcjum Akademickie Opole. Partnerem – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.20. Opolski Festiwal Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Wartość dofinansowania 2 401 850zł, całkowita wartość projektu 305 185zł w ramach Umowy SNOP/SP/550677/2022.

Uczestnicy festiwalu:

• Uniwersytet Opolski,
  • Narodowy Bank Polski,
  • Studenckie Koło Naukowe Żywienia Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • Wydział Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej,
  • Urząd Statystyczny,
  • Muzeum Śląska Opolskiego,
  • Mantikora wraz z grupami rekonstrukcyjnymi itp.,
  • Akademia Logicznego Myślenia.

Ramowy program festiwalu:

• 19.05.2023 r. – Noc Nauki – Kampus UO,
  • 27.05.2023 r.- Opolski Piknik Naukowy – plac Kopernika oraz budynek Collegium Maius (w godzinach 16:00-22:00),
  • Czwartkowe spotkania z nauką – godz. 19:00 na festiwalowym Facebook’u – https://www.facebook.com/OpolskiFestiwalNauki
  • Spotkania z nauką – odbywają się na zamówienie szkół,
  • Nauka w Muzeum UO – wykłady naukowe w atmosferze Muzealnej Rzeczywistości obejmujące tematykę różnych dyscyplin/dziedzin naukowych.